Opublikowany przez: Mela134
(Jak odstraszyć komary?@pixabay.com)
Są na to skuteczne sposoby. Sprawczyniami swędzących i piekących bąbli są jedynie komarzyce (komar-samiec nie jest dla nas groźny). To one piją naszą krew. Ofiarami komarzyc są ludzie i ssaki z podwyższoną ciepłotą ciała, jak osoby rozgrzane w ruchu, kobiety w ciąży lub w trakcie owulacji. Sprawczynie paskudnych bąbli przyciągają też konkretne zapachy jak np. zapach etanolu obecny w piwie. Wabi je też dwutlenek węgla, który są w stanie wyczuć z odległości ponad 50 metrów. Ludzie z grupą krwi 0 są dwukrotnie bardziej narażeni na kąsanie komarów niż pozostali. Dzieje się to za sprawą związku chemicznego wydzielanego przez ludzką skórę, po którym komary rozpoznają konkretną grupę krwi. Larwy komarów żyją w wodach i dlatego największe ich zagęszczenie obserwuje się w okolicach jezior, rzek i stawów i na innych terenach podmokłych. Przyczyną dużej ilości komarów są też łagodne zimy z temperaturami sprzyjającymi rozwijaniu się komarzych jaj.
Jak możemy chronić się przed komarami?
Przede wszystkim przed komarami chroń swój dom. Wszystkie okna powinnaś zabezpieczyć gęstymi siatkami lub moskitierami. Możesz też zastosować odstraszacze ultradźwiękowe lub podłączane do gniazdka elektrycznego tzw. fumigatory. Możesz kupić odstraszające komary kadzidełka, spreje, żele, sztyfty i płyny. Jednak stosując ultradźwięki możesz wywołać u wrażliwych dzieci uczucie niepokoju natomiast używając specyfików chemicznych – alergię. Warto więc zainteresować się naturalnymi metodami, które odstraszą „skrzydlate wampirzyce. Okazuje się, że komary nie znoszą zapachu czosnku, cebuli, octu, gałązek i liści pomidorów, bazylii, eukaliptusa, mięty pieprzowej oraz geranium.
Ustaw na parapetach talerzyki z plasterkami cebuli, lub naczynka z olejkami eterycznymi. Na balkonach i parapetach zasadź pelargonię i kocimiętkę które odstraszają owady. Do walki z komarami przyda się też specjalna mikstura do smarowania skóry. Posiekaj liście włoskiego orzecha, wrzuć je do garnuszka i zalej niepełną szklanką octu. Gotuj przez 10 minut, odcedź i ostudź.
Gdy komar już ugryzie
Miejsca zaczerwienione po ugryzieniu komara dobrze jest przemyć spirytusem salicylowym lub sokiem z cytryny. Pomoże też olejek waniliowy lub eukaliptusowy. Ulgę przynoszą również chłodne okłady, np. z roztworu sody czy kwasu borowego, łagodzące żele, czy panthenol. Na swędzenie najlepszy będzie ocet z wyciągiem z liści czeremchy, mięty, pelargonii lub liści orzecha włoskiego. Gdy problem jest poważny i u dziecka pojawi się odczyn alergiczny należy zgłosić się do lekarza. Przepisze on dziecku wapno i leki przeciwhistaminowe.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Szczepionki przeciw kleszczom>>
Jak wybrać bezpieczny preparat na komary dla dziecka?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.06.27 14:55
odwieczny problem ;/
Stokrotka 2016.06.27 13:40
Moje się wyprowadziły! Na razie mam spokój!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.